Ocieplanie domów


ZADZWOŃ ZAPYTAJ O WYCENĘ DOCIEPLENIA BUDYNKU tel.503-501-002

Najpopularniejszą technologią do wykonywania ocieplanie domów jest metoda BSO, czyli bezposinowy system ociepleń. W uproszczeniu, metoda ta polega na przymocowaniu materiału termoizolacyjnego do ściany za pomocą kleju i łączników mechanicznych, wykonaniu na powierzchni płyt izolacyjnych warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego oraz na wykonaniu tynku cienkowarstwowego. Ocieplenie metodą BSO to również idealny sposób na nowa, kolorową i estetyczną elewację. To także ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych (deszcz, mróz) konstrukcji ściany.

Czym ocieplać?
Do ocieplanie domów metodą BSO używa się styropianu EPS 70 lub EPS 100. Wykorzystuje się także wełnę mineralną w dwóch odmianach: płyty fasadowe (wym. 1200 mm x 600 mm lub 1000 mm x 500 mm) o układzie włókien równoległym do powierzchni płyty i strukturze zaburzonej oraz wełna lamelowa (wym. 1200 mm x 20 mm) o układzie włókien prostopadłym do powierzchni płyty. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna. Zupełnie inna są natomiast ich paroprzepuszczalność oraz ciężar objętościowy.

Wybierając rodzaj systemu dociepleń trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. W pierwszej kolejności należy przeanalizować konstrukcję budynku i technologię budowy. Jeśli ściany wykonane są z lekkiego materiału (np. beton komórkowy) lub mają małą nośność, powinniśmy wybrać system dociepleń BSO, oparty na styropianie. Ten typ izolacji jest dużo lżejszy od wełny, która mogłaby zbytnio obciążyć konstrukcję ścian. Nie oznacza to jednak, że użycie betonu komórkowego wyklucza użycie systemu opartego na wełnie – projektant może też rozważyć użycie cieńszej warstwy wełny.

Z innej strony, wełna charakteryzuje się około dwudziestokrotnie większą niż styropian paroprzepuszczalnością. Z tego powodu warto ją zastosować w sytuacji, gdy dom powstał w szybkim tempie i nie zdążyła odparować jeszcze wilgoć technologiczna. Czas, jaki upłynął od chwili ukończenia budowy do momentu, gdy zdecydujemy się docieplić budynek również powinien być uwzględniony przy wyborze systemu dociepleń. Należy pamiętać, że w przypadku wełny mineralnej niezbędne jest zastosowanie wypraw tynkarskich o dużej paroprzepuszczalnosci (np. tynki mineralne lub silikatowe) aby nie stanowiły zbyt dużej bariery dyfuzyjnej dla pary wodnej.

Wybierz tynk
System dociepleń to nie tylko materiał izolacyjny, ale także wyprawa tynkarska. W systemach opartych na styropianie stosuje się tynk akrylowy i mineralny lub silikatowy. W przypadku wełny mineralnej stosuje się wyprawę silikatową albo mineralną. Wybierając system trzeba uwzględnić położenie budynku. Jeśli nasz dom ma stanąć w pobliżu ruchliwej ulicy, warto wykorzystać tynk silikatowy, gdyż na takiej wyprawie wolniej osiada kurz, a powstałe z biegiem lat zabrudzenia łatwiej zmyć.

Kleje i preparaty gruntujące
Podobnie rzecz ma się z klejami, za pomocą których mocujemy materiał termoizolacyjny oraz wykonujemy warstwę zbrojną. Powszechnie wykorzystuje się dwa rodzaje klejów: zaprawy klejowe przeznaczone jedynie do przyklejania termoizolacji oraz kleje do przyklejania termoizolacji i zatapiania siatki. Te drugie mają zastosowanie uniwersalne. Najczęściej do styropianu stosuje się inne kleje niż do wełny mineralnej.

Estetyka
Wybierając system dociepleń warto zwrócić uwagę na możliwości kształtowania wyglądu elewacji. W tym względzie więcej oferują tynki akrylowe – z dużo szerszą gamą kolorystyczną. Oprócz kolorów, wybierać możemy w fakturach tynków. Wszystkie tynki TERMO ORGANIKA dostępne są we wzorach ,,baranek” i „kornik”, o różnych granulacjach.

A po czasie…
Każdą z wyżej podanych wypraw można po jakimś czasie malować w celu odnowienia, można też myć woda pod ciśnieniem, chociaż w przypadku tynków mineralnych mycia raczej się nie stosuje. W celu odświeżenia elewacji z tynków akrylowych i mineralnych można wykorzystać farbę akrylową lub silikonową. Jeżeli tynki będą malowane na dociepleniu z wełny mineralnej, malować należy farbą silikatową lub silikonową, które charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością.

Rady wykonawcze
Wszystkie roboty ociepleniowe powinno się wykonywać w temperaturze + 5 st. do + 25 st. C, przy bezdeszczowej i w miarę możliwości bezwietrznej pogodzie. Nie należy prac ociepleniowych wykonywać przy bezpośrednim silnym nasłonecznieniu i przy dużym wietrze, gdyż ma to niekorzystny wpływ na układanie i wysychanie tynków. Zazwyczaj uniemożliwia właściwe wyprowadzenie wzoru, powoduje zbyt szybkie wysychanie i z tym związane obniżenie przyczepności do podłoża oraz spadek wytrzymałości. Najlepszym okresem do wykonywania dociepleń jest przełom wiosny i lata. Letnie upały lub wątpliwa aura jesienna wymagają sporej ostrożności od wykonawców robót ociepleniowych.

 

Ocieplanie: Wełna mineralna

 

Strata ciepła to jeden z największych problemów mieszkańców zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. W przypadku jednak tych drugich, kłopot jest do rozwiązania. Ocieplenie domu – proces polega głównie na zainstalowaniu materiałów termoizolacyjnych, tak, by dawały mieszkańcom komfort cieplny.

Do najpopularniejszych materiałów, jakich używa się do ocieplania, należą oczywiście wełna mineralna oraz styropian. Na razie poruszę temat, tylko tego pierwszego tworzywa, jednak warto wiedzieć o istnieniu również:

 

-        granulatu celulozowego,

-        perlitu,

-        korka,

-        płyt pilśniowych,

-        płyt pochodzenia roślinnego,

-        pianki poliuretanowej,

-        szkła spienionego.

 

Wełna mineralna pozwala stworzyć izolację nie tylko termiczną, ale również akustyczną, a do tego jest ona również ogniochronna. Dzięki swoim właściwościom, stosowana jest przy ocieplaniu każdego miejsca i każdej części nieruchomości, począwszy od ścian zewnętrznych, poprzez stropodachy, skończywszy na podłogach i gruncie.

 

W zakresie samej wełny mineralnej, możemy wyróżnić jej podtypy – wełnę kamienną oraz szklaną – różniące się od siebie surowcem, z którego się ją pozyskuje.

 

Co więcej, możemy także wybierać wśród postaci wełny mineralnej, które odróżniają się parametrami i przede wszystkim sposobem montażu. Płyty, pierwsza postać, jaką omówimy, to  sprasowane i połączone lepiszem włókna, prezentujące się jako prostopadłościany o różnych wymiarach. Tę grupę również możemy podzielić na mniejsze podtypy, zależne od gęstości materiału: twarde, półtwarde i miękkie. Te ostatnie wykorzystać możemy do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Są one delikatne, dlatego też trzeba z nimi uważać, w przeciwieństwie do pozostałych, które można zastosować na poddaszach użytkowych, ścianach fundamentowych, a nawet zastosować je przy wylewce.

 

Wełnę mineralną spotkamy także w postaci płyt laminowanych, które dodatkowo wzmocnione zostały folią aluminiową oraz welonem szklanym, a także płyt lamelowych, które osiągają większą elastyczność i wytrzymałość.

W razie potrzeby wykorzystania materiału naprawdę trwałego, warto zdecydować się na płyty dwuwarstwowe, których zewnętrzna warstwa jest utwardzana.

W tym miejscu, należy nadmienić jeszcze, iż wełna mineralna dostępna jest w postaci mat, filców oraz granulatów.

 


Kolejność robót przy wykonywaniu ocieplenia ścian zewnętrznych:
• Prace przygotowawcze: skompletowanie materiałów, sprzętu i rusztowań oraz zdjęcie obróbek blacharskich, orynnowania i instalacji,
• Przyklejenie płyt termoizolacyjnych (ze styropianu lub wełny mineralnej) zaprawą klejącą,
• Mechaniczne przymocowanie termoizolacji do podłoża (zgodnie z Projektem Technicznym),
• Przeszlifowanie całej zewnętrznej powierzchni płyt styropianowych grubym papierem ściernym (płyty z wełny mineralnej można w razie konieczności miejscowo wyrównać grubym papierem ściernym).
• Wykonanie warstwy zbrojonej zaprawą klejącą z siatką z włókna szklanego,
• Zagruntowanie podłoża,
• Wykonanie cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej,
• Ewentualne malowanie wyprawy tynkarskiej,

 


PROMOCJE: