Elewacje


ZADZWOŃ ZAPYTAJ O WYCENĘ DOCIEPLENIA BUDYNKU tel.503-501-002

 

Elewacja: pamiętaj o szczegółach w ocieplaniu       

 

Elewacja to fragment budynku, który zauważamy jako pierwszy. To właśnie ona odpowiedzialna jest za to, jakie wrażenie budynek wywiera na przechodniach. W czasie ocieplania, sprawia jednak dużo trudności, a dzięki zakamarkom jakie można w niej znaleźć systemy ociepleniowe, warte wiele pieniędzy, bardzo często są w szybkim tempie niszczone i jednakowoż są nieskuteczne.

 

Niewiele potrzeba, by cała nasza praca poszła na marne. Wystarczy nie zwrócić uwagi na narożnik lub podokiennik i problem gotowy. W przeciągu kilku miesięcy, elewacja oraz ocieplenie, które miało być trwałe i skuteczne latami, będzie wyglądało przynajmniej niezadowalająco.

 

Kiedy więc będziesz mocować termoizolację we własnym zakresie, musisz zwrócić uwagę także na te miejsca, których na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć. Co więcej, nie idź na łatwiznę, trzymaj się reguł ocieplania trudno dostępnych miejsc. Trochę pracy będzie kosztowało Cię mniej, niż zakładanie systemu ociepleniowego od nowa. 

 

Oczywiście ostrożny musisz być od samego początku. Swoje ocieplanie zacznij od umocowania listwy cokołowej w cokole budynku, nie mniej niż 30 cm nad ziemią. Dzięki niej, będziesz mógł ułożyć w odpowiednim miejscu równolegle, następne warstwy płyt.

 

Wyzwaniem będzie zabezpieczenie narożników nieruchomości. Te są bowiem narażone na częstsze uszkodzenia mechaniczne, niż inne części budynku. Przede wszystkim, pamiętaj, by nie oszczędzać. W przypadku narożników używaj wyłącznie kawałków płyty wielkości jej połowy lub przekraczających połowę. Zwróć uwagę na dokładność pracy i zabezpieczenie narożnika poprzez chociażby większą ilość łączników mechanicznych, niż w przypadku typowego docieplania. Siatkę zbrojącą układaj na większą zakładkę lub wykorzystuj listwy lub profile, specjalnie stworzone do ochrony narożników.

 

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła są jednak ościeża okienne oraz drzwiowe. Przed przystąpieniem do prac, zaplanuj więc dokładnie jak umieścisz płyty. Spoiny nie mogą przecież pokryć się z krawędzią żadnego z otworów, nie mogą również łączyć się w narożach okien. Jeśli o to nie zadbasz, bardzo szybko na swoim ociepleniu zauważysz pęknięcia, nie mówiąc o zmniejszonej wydajności systemu ociepleniowego.

 

Jeśli jednak nie jesteś pewny czy podołasz wyzwaniu dopasowania odpowiednio płyt, zdecyduj się na wykorzystanie gotowych profili przyokiennych czy podparapetowych.

Elewacja jest bez wątpienia jednym z ważniejszych zewnętrznych elementów naszego domu. Jest jego wizytówka i ważne jest, aby przez jak najdłuższy czas pozostawała ładna, świeża i zachowywała kolor.

Elewacja zabezpiecza budynki przed wpływem czynników atmosferycznych. Chroni przed wilgocią, mrozem, wiatrem oraz słońcem. Elewacja przyjmuje na siebie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne będące w powietrzu, ale tez w wodzie deszczowej.

Elewacja - wykończenia ścian

Najlepszym rozwiązaniem i najpowszechniej stosowanym jest tynk. Tynki są różne, dzielimy je wg warstw i kolorów.
Wg warstw tynki można podzielić na jednowarstwowe, dwuwarstwowe, oraz trójwarstwowe. Z kolei, jeśli chodzi o kolor to tynki dzielimy na barwione oraz do malowania. W przypadku drugiego rozwiązania należy pomyśleć o doborze odpowiedniej farby elewacyjnej.

Ściana osłonowa w ścianach trójwarstwowych może pozostać nieotynkowana, ale musi być wtedy zrobiona z cegieł lub kształtek elewacyjnych. Elewacje nie stanowi problemów dla wszystkich którzy posiadają domy z bali.

Remontowane elewacje

Na remontowane elewacje nie potrzebujemy zezwolenia na budowę. Jedyną przeszkodą może być dodanie budynku do rejestru zabytków. Wtedy oprócz pozwolenia na budowę potrzebne jest zezwolenie konserwatora zabytków.

Pozwolenie na budowę jest również obowiązkowe, jeśli remontowana elewacja jest połączona z ocieplaniem, a budynek ma więcej niż 12 metrów wysokości.

Elewacje w domkach jednorodzinnych mogą być swobodnie remontowane bez zezwolenia, jednakże wymaga to zgłoszenia w starostwie powiatowym co najmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem remontu.

 

Ocieplanie elewacji domów budynków: Układanie tynku

 

Kiedy warstwa zbrojąca elewacji jest gotowa, zacząć należy nakładanie tynku. W przypadku metody lekkiej mokrej nie jest to trudne, ale wymaga dużej szybkości ruchów lub pomocy kilku osób.

Zaprawa zbrojąca schnie w zależności od warunków pogodowych, a wiąże przynajmniej 2 dni. Nie warto nakładać tynku wcześniej, gdyż zmarnujemy pieniądze i czas, osiągając efekt najwyżej niezadowalający.

Aby przygotować tynk, wystarczy w wodzie rozdrobnić suchą mieszankę, tak wykonany materiał, może być wykorzystywany przez około dwie, trzy godziny.

Nakładając tynk musisz pamiętać o równomierności prac. Musi on pojawić się i zostać zatarty na całej powierzchni ściany w tym samym czasie, zwłaszcza, gdy jest to tynk barwiony. W innym przypadku, elewacja przedstawiać będzie nieestetyczne łączenie, których w przypadku kolorowego tynku nie da się ukryć. Warto więc zebrać do pomocy kilka osób i podzielić elewację na części, takie, by każdy zdążył rozetrzeć równomiernie tę samą warstwę tynku. Oczywiście, korzystając z tynku zwykłego, który w dalszej kolejności będziemy malować, ewentualne błędy można ukryć. Nic jednak nie zastąpi starannie wykonanej pracy.

 


PROMOCJE: