ocieplanie budynków styropianem


Dlaczego warto ocieplać?  ZADZWOŃ ZAPYTAJ O WYCENĘ TEL.503 501 002

 

Ocieplanie budynków styropianem

 

Ocieplanie budynku stanowi najważniejszy i podstawowy proces, który pozwoli nam zaoszczędzić w okresie grzewczym trochę pieniędzy. Dzięki niemu właśnie, ciepło nie będzie uciekało przez różnego rodzaju szczeliny, by jednak było to możliwe, ocieplenie musi zostać wykonane starannie i w oparciu o najlepsze materiały.

Najczęściej do tego celu wybieramy styropian. Dzięki temu, że w jego porach, zamykane jest powietrze, w czasie spienienie granulek, świetnie nadaje się do ocieplania, gdyż niebywale izoluje termicznie. Wymienić można jednak wiele innych cech, które sprawiają, że to właśnie styropian jest niezastąpiony. I tak, przede wszystkim jest on samogasnący, więc topi się, a nie spala, co wzmacnia poczucie naszego bezpieczeństwa. Co więcej jest także odporny na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, a głównie wilgoci. Pod jej wpływem nadal zachowuje swoje atuty izolacyjne. Za sprawą tych tylko cech, styropian nie starzeje się, nie butwieje ani nie gnije.

Łatwy w obróbce, przedstawiając niewielką wagę nadaje się świetnie do ocieplania ścian i stropów, ale również fundamentów.

Właściwe ocieplenie ściany pozwala na oszczędność nawet do 40% energii.
Systemy dociepleń stosuje się przy budowie nowych budynków jak i do termo-modernizacji już istniejących. Ocieplenie ścian z zewnątrz pozwala nie tylko na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania pomieszczeń, ale również na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz eliminując proces przemarzania, który w dużym stopniu odpowiada za degradację budynku.

Wartość ilości ciepła, jakie ucieka przez każdy metr kwadratowy ściany wyraża współczynnik U. Dokładniej mówiąc w czasie jednej sekundy przy różnicy temperatur po obu stronach ściany wynoszącej jeden stopień. Obowiązujące w naszym kraju przepisy wskazują na wartość U na poziomie 0,2 - 0,3. Dla porównania dla jednowarstwowych nieocieplanych ścian wartości U równe 0,35 - 0,5 to prawdziwy wyczyn wymagający wznoszenia murów o grubości od 35 cm do prawie pół metra. Dodanie zaledwie 10 centymetrowej warstwy ocieplenia np. ze styropianu do nawet najmniej izolacyjnego muru pozwala uzyskać wartość U równą 0,3.

Cieplejsza ściana zmniejsza roczne zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzewania o około 10-25 kWh na każdy m2. ogrzewanej powierzchni w ciągu roku. To pozwala zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Ogólna charakterystyka systemu dociepleń.

Jednym z niezbędnych warunków uzyskania komfortu ciepła jest odpowiednie ocieplenie ścian. Aby czuć się dobrze w mieszkaniu lub domu, nie wystarczy utrzymywać w nim właściwą temperaturę powietrza (19-22°C). Jeśli ściany są zimniejsze od powietrza o więcej niż trzy stopnie, poczucie komfortu zaczyna spadać. Podwyższając temperaturę wewnątrz pomieszczenia wytworzymy jedynie efekt tzw. termosu, czyli miejsca, w którym jest duszno i w którym trudno się oddycha. Sposobem na uzyskanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu zamkniętym (przy niskim zużyciu energii do ogrzewania) jest właściwe ocieplenie ścian z materiałów, które odprowadzają na zewnątrz parę wodną. Do niedawna najlepszą metodą na polskim rynku było stosowanie popularnej wełny mineralnej. Obecnie jednak stosuje się bardziej nowoczesne systemy ociepleń oparte na płytach styropianowych.

Dlaczego styropian a nie wełna mineralna?

Wełna mineralna zamontowana na ścianach nie pozwala się szlifować. Wszystkie nierówności, które cechowały wcześniej budynek lub powstały w trakcie ocieplania trzeba ukrywać za pomocą szpachli. Niestety, efekt takich zabiegów nie zawsze jest najlepszy. Problem ten znika, jeśli zdecydujemy się na styropian. Można go łatwo obrabiać i perfekcyjnie zniwelować wszelkie nierówności. Ponadto w przypadku stosowania styropianu można wybrać odcień elewacji zewnętrznej (spośród 200 kolorów), dzięki czemu dom lub budynek będzie wyglądał tak jak oczekuje tego klient. Ponadto ważnym elementem przemawiającym na korzyść styropianu jest jego trwałość i lekkość. Sztywna płyta wełniana jest dużo cięższa od styropianowej. Ważąca niecałe 2 kg płyta styropianowa nie obciąży ścian tak jak 12 kg płyta wełniana.

 

Ceny za ogrzewanie nieruchomości na przełomie ostatnich lat wzrosły prawie o 50 procent. To właśnie z tego powodu ludzie starają się stosować coraz to efektywniejsze metody umożliwiające zmniejszenie kosztów ogrzewania. Mimo tego, iż na rynku pojawiło się sporo nowoczesnych rozwiązań takich jak chociażby: pozostawiania w murze wolnych komór powietrznych, używanie pustaków czy instalacja innowacyjnych, pod względem technologicznym, rekuperatorów, to według specjalistów z rynku budowlanego nic nie zapewnia tak dużej skuteczności w zatrzymywaniu ciepła uciekającego z naszych lokali jak ocieplanie budynków styropianem.

W przypadku zastosowania dobrej, jakości styropianu, o grubości około 10 centymetrów można obniżyć koszty ogrzewania danego lokalu o ponad 75 procent, czego praktycznie nie jest w stanie zapewnić nam jakikolwiek inny materiał izolacyjny dostępny w polskich sklepach. Dodatkowo zastosowanie styropianu pozwala także na utrzymywanie w budynku przez cały czas w wyrównanej temperatury, co umożliwia skuteczne zabezpieczenie danego lokum przed chociażby: wilgocią, grzybem czy przemrażaniem położonej instalacji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż koszty dobrego, pod względem jakościowym styropianu, oscylują obecnie w większości renomowanych sklepów branżowych w okolicy 110-120 złotych za metr sześcienny to styropian z całą pewnością należy do jednych z najtańszych materiałów umożliwiających efektywne ocieplenie domu, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem!

 

Na docieplenie ścian styropianem decyduje się dziś bardzo wielu inwestorów. W niektórych przypadkach jest to termomodernizacja domów zbudowanych przed wielu laty, w innych styropian stanowi element systemu budowy ścian dwuwarstwowych przewidziany już na etapie projektowania.

docieplanie ściany styropianem

BSO (Bezspoinowy System Ocieplania) czyli metoda lekka mokra jest jednym z najczęściej wybieranych działań, jakie inwestorzy  podejmują decydując się na termomodernizację budynku. Najogólniej rzecz ujmując, polega ona na obłożeniu ścian zewnętrznych warstwą styropianu (lub wełny mineralnej) i pokryciu jej ochronną i dekoracyjną warstwą tynku lub oklejeniu lekką okładziną elewacyjną. Metoda lekka mokra wykorzystująca styropian lub wełnę jest także pełnowartościową częścią systemu budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych. W tym ostatnim przypadku nie możemy mówić już o termomodernizacji – warstwa izolacji o odpowiedniej grubości przewidziana jest już na etapie projektowania budynku. Prace polegające na wykonaniu termomodernizacji a także wykonaniu izolującej termicznie warstwy styropianu na nowo wzniesionych ścianach bez większych problemów będziemy w stanie wykonać sami – wbrew pozorom, jest to zadanie, z którym poradzi sobie każdy średnio zaawansowany majsterkowicz. Niewielkie problemy mogą powstać w momencie nakładania tynku - wszystkie wcześniejsze prace są niewiarygodnie łatwe.

System dociepleń – firma w ramach systemu może oferować komplet lub część materiałów potrzebnych do wykonania prac. Może to być więc np. klej do styropianu lub wełny, siatka zbrojąca, kołki mocujące, podtynkowy podkład gruntujący, tynk.

Czy korzystamy z pełnego systemu, czy też sami kompletujemy materiały do docieplenia (rozwiązanie raczej nie polecane), niezbędne będą nam następujące narzędzia i materiały: rusztowania, ewentualnie drabina malarska, płyty styropianowe, siatka zbrojącą, tynk cienkowarstwowy, kołki do mocowania styropianu, wiertarka, paca metalowa do nakładania tynku, kątowniki metalowe z zatopioną siatką, młotek, ostry nóż.

Przed przystąpieniem do wykonania docieplenia należy dokładnie oczyścić ściany ze starych powłok malarskich, o ile te się łuszczą. Podłoże dobrze jest także zagruntować, dzięki czemu stanie się ono bardziej zwarte i stabilniejsze. W nowo posadowionym budynku prace te mogą okazać się zbędne, choć gruntowanie podłoża zawsze jest wskazane. Podczas układania styropianu od dołu musimy uważać, by pracując na wyższych partiach ściany przypadkiem nie zniszczyć docieplonego już obszaru (zaczepiając rusztowaniem lub chlapiąc klejem).

Ułożenie pierwszej warstwy styropianu ułatwi zastosowanie listwy startowej, która po wypoziomowaniu i przykręceniu do ściany będzie stanowiła oparcie dla pierwszej warstwy. Płyty styropianu przymierzamy do ściany zaczynając do naroża. W razie potrzeby za pomocą ostrego noża przycinamy je do pożądanych wymiarów. Jednocześnie możemy przymierzyć kilka płyt styropianowych, dzięki temu łatwiej będzie nam wyrobić każdą  porcję zaprawy klejowej, bez obawy, że zacznie ona twardnieć podczas przymierzania i przycinania kolejnych płyt. Klej do styropianu należy przygotować i stosować według wskazań producenta. Najczęściej nanosi się go plackami w kilku miejscach na płytę styropianu oraz pasmowo na jej obrzeżach i w wyznaczonym miejscu przyciska całość do powierzchni ściany.

 


PROMOCJE:

PARTNERZY:

GALERIA ZDJĘĆ: