Elewacje


ZADZWOŃ ZAPYTAJ O WYCENĘ DOCIEPLENIA BUDYNKU tel.503-501-002

 

Elewacja: pamiętaj o szczegółach w ocieplaniu       

 

Elewacja to element budynku, który zauważamy, jako pierwszy. To właśnie ona odpowiada za to, jakie wrażenie budynek wywiera na przechodniach. W czasie ocieplania, sprawia jednak sporo trudności, a dzięki zakamarkom, jakie można w niej znaleźć systemy ociepleniowe, warte wiele pieniędzy, zwyczajnie są w szybkim tempie niszczone i jednakowoż bezskuteczne.

 

Niewiele trzeba, by cała nasza praca poszła na marne. Wystarczy nie zauważyć narożnika lub podokiennika i problem gotowy. W przeciągu kilku miesięcy, elewacja oraz ocieplenie, które miało być trwałe i skuteczne latami, będzie wyglądało przynajmniej niezadowalająco.

 

Kiedy więc będziesz mocować termoizolację samodzielnie, musisz zwrócić uwagę również na te miejsca, których na pierwszy rzut oka możesz nie widzieć. Co więcej, nie idź na łatwiznę, trzymaj się zasad ocieplania trudno dostępnych miejsc. Trochę pracy, będzie kosztowało Cię mniej niż zakładanie systemu ociepleniowego od nowa. 

 

Oczywiście ostrożny musisz być od początku. Swoje ocieplanie rozpocznij od umocowania listwy cokołowej w cokole budynku, przynajmniej 30 cm nad ziemią. Dzięki niej, będziesz mógł ułożyć w  odpowiednim miejscu równolegle, kolejne warstwy płyt.

 

Wyzwaniem będzie zabezpieczenie narożników nieruchomości. Te są przecież narażone na częstsze uszkodzenia mechaniczne, niż inne części budynku. Przede wszystkim, pamiętaj, by nie oszczędzać. W przypadku narożników korzystaj wyłącznie z kawałków płyty wielkości jej połowy lub przekraczających połowę. Zwróć uwagę na staranność pracy i zabezpieczenie narożnika poprzez chociażby większą ilość łączników mechanicznych, niż w przypadku zwykłego docieplania. Siatkę zbrojącą układaj na większą zakładkę lub zastosuj listwy lub profile, specjalnie stworzone do ochrony narożników.

 

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła są jednak ościeża okienne oraz drzwiowe. Zanim przystąpisz do prac, zaplanuj więc dokładnie jak rozmieścisz płyty. Spoiny nie mogą bowiem pokryć się z krawędzią żadnego z otworów, nie powinny również łączyć się w narożach okien. Jeśli o to nie zadbasz, bardzo szybko na swoim ociepleniu zauważysz pęknięcia, nie mówiąc o zmniejszonej skuteczności systemu ociepleniowego.

 

Jeśli jednak nie jesteś pewny czy podołasz wyzwaniu dopasowania odpowiednio płyt, zdecyduj się na wykorzystanie gotowych profili przyokiennych czy podparapetowych.

Elewacja jest bez wątpienia jednym z ważniejszych zewnętrznych elementów naszego domu. Jest jego wizytówka i ważne jest, aby przez długi czas pozostawała ładna, świeża i zachowywała kolor.

Elewacja zabezpiecza budynki przed wpływem czynników atmosferycznych. Chroni przed wilgocią, mrozem, wiatrem oraz słońcem. Elewacja przyjmuje na siebie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne zawarte w powietrzu, ale tez w wodzie deszczowej.

Elewacja - wykończenia ścian

Najlepszym rozwiązaniem i najczęściej stosowanym jest tynk. Tynki są różne, dzielimy je wg warstw i kolorów.
Wg warstw tynki można podzielić na jednowarstwowe, dwuwarstwowe, oraz trójwarstwowe. Z kolei, jeśli chodzi o kolor to tynki dzielimy na barwione oraz do malowania. W przypadku drugiego rozwiązania należy pamiętać o doborze odpowiedniej farby elewacyjnej.

Ściana osłonowa w ścianach trójwarstwowych może pozostać nieotynkowana, ale musi być wtedy wykonana z cegieł lub kształtek elewacyjnych. Elewacje nie stanowi problemów dla wszystkich którzy posiadają domy z bali.

Remontowane elewacje

Na remontowane elewacje nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Jedyną przeszkodą może być wpisanie budynku do rejestru zabytków. Wtedy oprócz pozwolenia na budowę wymagane jest zezwolenie konserwatora zabytków.
tylko pozwolenie na budowę, ale także zezwolenie konserwatora zabytków.

Pozwolenie na budowę jest również wymagane, jeśli remontowana elewacja jest połączona z ocieplaniem, a budynek ma powyżej 12 metrów wysokości.

Elewacje w domkach jednorodzinnych mogą być swobodnie remontowane bez zezwolenia, jednakże wymaga to zgłoszenia w starostwie powiatowym co najmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem remontu.

 

Ocieplanie elewacji domów budynków: Układanie tynku

 

Kiedy warstwa zbrojąca elewacji jest gotowa, zacząć należy nakładanie tynku. W przypadku metody lekkiej mokrej nie jest to skomplikowane, ale wymaga dużej szybkości ruchów lub pomocy kilku osób.

Zaprawa zbrojąca schnie w zależności od warunków atmosferycznych, a wiąże przynajmniej 2 dni. Nie warto nakładać tynku wcześniej, gdyż zmarnujemy pieniądze i czas, osiągając efekt przynajmniej niezadowalający.

Aby przygotować tynk, wystarczy w wodzie rozdrobnić suchą mieszankę, tak wykonany materiał, może być użyty przez około dwie, trzy godziny.

Nakładając tynk musisz pamiętać o równomierności prac. Musi on pojawić się i zostać zatarty na całej powierzchni ściany w tym samym momencie, zwłaszcza, gdy jest to tynk barwiony. W innym przypadku, elewacja przedstawiać będzie nieestetyczne łączenie, których w przypadku kolorowego tynku nie da się zakryć. Warto więc zaprosić do pomocy kilka osób i podzielić elewację na części, takie, by każdy zdążył rozetrzeć równomiernie tę samą warstwę tynku. Oczywiście, korzystając z tynku zwykłego, który w dalszej kolejności będziemy malować, ewentualne niedociągnięcia można ukryć. Nic jednak nie zastąpi starannie wykonanej pracy.

 


PROMOCJE:

PARTNERZY:

GALERIA ZDJĘĆ: